Tijdelijke toestemmingsverklaring (opt-in) voor vermelden van gegevens over de DSM-hoofdgroepdiagnose of het basis-ggz profiel op factuur
Zorgaanbieders blijven tot 2028 verplicht gegevens over de DSM-hoofdgroepdiagnose of het basis-ggz profiel van de patiënt te registreren en te vermelden op de factuur aan de zorgverzekeraar. Dit heeft VWS op 19 december 2024 aan de Tweede Kamer gemeld (link). De juridische verplichting om deze gegevens op de factuur te zetten en met de zorgverzekeraars te delen was tot 31 december 2024 opgenomen in de NZa-regeling geestelijke gezondheidszorg en forensische zorg 2024 (NR/REG-2418a).
Dat is vanaf 1 januari 2025 niet meer het geval. VWS werkt nu aan een aparte regeling om te expliciteren dat de DSM hoofdgroepdiagnoses en basis ggz profielen blijvend op de factuur worden vermeld en worden aangeleverd door zorgaanbieders aan zorgverzekeraars. Hiermee blijft ook de registratieverplichting bestaan tot en met 2027. Deze regeling is naar verwachting april 2025 gereed.
Zorgverzekeraars hebben de DSM hoofdgroepdiagnose of het basis-ggz profiel op de factuur nodig om declaraties van de zorgaanbieder te controleren en goed te keuren. Zonder deze informatie kan een factuur niet worden vergoed. Om het voor ggz-aanbieders mogelijk te maken om deze informatie op de factuur te kunnen zetten en daarmee de declaraties veilig aan zorgverzekeraars te kunnen indienen hebben partijen afgesproken dat behandelaren hiervoor – tijdelijk, tot het publiceren van de VWS-regeling – toestemming aan patiënten gaan vragen.
Toestemming van de patiënt geeft juridische zekerheid aan zorgaanbieders om in de periode tot de regeling van VWS is gepubliceerd declaraties te voorzien van de benodigde informatie. Zorgverzekeraars kunnen declaraties dan vergoeden.
Om bovenstaande mogelijk te maken hebben veldpartijen een toestemmingsverklaring (ook wel opt-in genoemd) opgesteld, die het mogelijk maakt dat de patiënt expliciet toestemming geeft voor het vermelden van deze gegevens op de factuur en het delen van deze gegevens – te weten DSM-hoofdgroep of basis-ggz profiel- met de zorgverzekeraar van de patiënt. Dit geldt zowel voor nieuwe consulten per 2025 van bestaande behandeltrajecten (in 2024 gestarte behandelingen) als voor in 2025 nieuw gestarte en nog te starten behandeltrajecten, totdat de VWS-regeling gepubliceerd is. Dit is van toepassing op zowel gecontracteerde als niet-gecontracteerde zorgaanbieders.
Wanneer de patiënt deze gegevens niet wil delen met de zorgverzekeraar, is er de mogelijkheid voor de patiënt om, totdat de regelgeving van VWS is gepubliceerd is, een additionele privacyverklaring in te vullen voor de DSM-hoofdgroep of basis-ggz profiel. Deze privacyverklaring geldt dan tijdelijk, als addendum op de NZa-privacyverklaring, die in 2025 alleen nog toeziet op de zorgvraagtypering (ZVT). De nota wordt dan betaald door de zorgverzekeraar. Zodra de VWS-regelgeving is gepubliceerd zal opnieuw een privacyverklaring moeten worden ondertekend als de patiënt geen toestemming geeft voor aanlevering van de DSM-hoofdgroep of basis-ggz profiel en zorgvraagtypering. Een privacyverklaring afgegeven in 2024 loopt door in 2025. Voor deze patiënten hoeft geen nieuwe privacyverklaring ingevuld te worden.
Met deze bestuurlijke veldafspraak faciliteren branchepartijen in de ggz, Zorgverzekeraars Nederland en Mind zorgaanbieders en zorgverzekeraars in verband met het tijdelijk ontbreken van verduidelijkende regelgeving van de overheid. Deze afspraak maakt het mogelijk dat declaraties kunnen worden vergoed door zorgverzekeraars totdat de regeling van VWS is gepubliceerd. De toestemmingsverklaring dan wel additionele privacyverklaring kan per direct gebruikt worden door zorgaanbieders en dient in het patiëntendossier te worden opgenomen. Er zijn hiervoor geen aanpassingen in ICT-systemen nodig.